Obec ožila slavnostmi svatého Bartoloměje

Tradiční pouť svatého Bartoloměje, kterému je zasvěcen zdejší kostel, se rozrostla na třídenní slavnost. Na návštěvníky čekal bohatý program, ze kterého si mohl vybrat každý.

Slavnosti zahájil v pátek koncert sester Strolených a Pavla Samiece, kteří spolu vystupují už osmnáct let a jejichž pouťový koncert je v Kvášňovicích již tradicí. Jejich repertoár se skládá převážně z duchovní hudby.

V sobotu dopoledne se oslavy přesunuly na hřiště, kde místní myslivecké sdružení uspořádalo Dětský den s myslivci. Děti si mohly vyzkoušet střílení na terč, poznávaly paroží nebo zbraně. Po splnění všech disciplín na ně čekala odměna v podobě opečeného vuřta. Večer se pak v hospůdce konala pod záštitou hasičského sboru pouťová zábava. Tradiční akce, na které hrála skupina Dobrý ještěr, přilákala místní i přespolní, kteří se bavili až do pozdních ranních hodin.

Oslavy v neděli vyvrcholily slavnostní poutní mší, celebrovanou pro sedmdesát lidí.

Slavnosti svatého Bartoloměje

Kvášňovice nadějí živého venkova

Naše obec se letos poprvé zapojila do soutěže Vesnice roku vyhlašované Ministerstvem pro místní rozvoj. Vyhlášení vítězů pro Plzeňský kraj proběhlo 5. srpna v obci Břasy, která byla oceněna jako nejlepší ze 24 krajských účastníků.

Kromě hlavní kategorie bylo vyhlášeno i několik kategorií vedlejších. Za nejvýznamnější z nich lze považovat Cenu naděje pro živý venkov, kterou za čilý spolkový a společenský život získala naše obec. Cenu za přítomnosti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové převzal náš starosta Miloslav Strolený.

,,Této ceny si velmi vážím také proto, že se díky ní naše obec dostala mezi 13 obcí, které se utkají v celorepublikovém kole. Chtěl bych poděkovat všem našim spolkům za skvělou práci, která byla tímto po zásluze oceněna.“ Vyjádřil se po ocenění starosta obce.

Výsledky celostátního kola budou známy do poloviny září.

Kdo vyhrál kvášňovický řízek?

Sobota 15. července patřila v Kvášňovicích tradičnímu nohejbalovému turnaji trojic. Do letošního, již 19. ročníku, turnaje se přihlásilo deset družstev, která spolu sehrála zápasy systémem každý s každým. Po náročném turnaji, kde nohejbalisty čekal nejen souboj se soupeři, ale i s počasím, se vítězem stal tým Hajany. Vítězové získali velký pohár a kvášňovický řízek s bramborovým salátem jako odměnu za výborný výsledek. Na druhém místě skončil tým Hluboká a na třetím místě tým Mrhal.

Oceněni byli ale i další hráči. Nejlepším obranářem se stal Pavel Šavrda, nejlepším hráčem Štěpán Kulhánek, nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Jiří Kopecký (67 let) a nejsympatičtějším hráčem byla zvolena Miroslava Švestková.

I přes nepřízeň počasí se na turnaj přišel podívat hojný počet diváků, kteří mohli sledovat napínavé zápasy. Už teď se dozajista těší na jubilejní 20. ročník soutěže.

Do Kvášňovic přivezli kus Moravy

V sobotu 24. června měli občané a návštěvníci Kvášňovic mimořádnou příležitost zažít degustaci vína pod vedením profesionálního sommeliera. Akci pořádané místním spolkem Z Kulatesa naboso navštívila třicítka místních i přespolních a nikdo z účastníků jistě nelitoval. Sommelier Bohumil Zbořil z nedalekých Soběsuk totiž připravil výběr vzorků kvalitních moravských vín včetně unikátní odrůdy Tramín žlutý a degustaci doprovodil poutavým komentářem.

„Akci jsme letos pořádali poprvé, takže jsme nevěděli, jaký můžeme čekat zájem. Nakonec ale dorazila spousta lidí a všichni byli nadšeni. Proto už nyní přemýšlíme, že bychom něco podobného připravili také v zimě,“ hodnotila degustaci, která proběhla na místním víceúčelovém hřišti, jedna ze zakládajících členek spolku Veronika Strolená.

Ochutnávky se účastnil také cestovatel Luděk Štěch, který následně uvedl svůj dokument o cestách po Japonsku a zahájil tak v Kvášňovicích letošní sezónu venkovních promítání.

Vítězství uniklo o setiny

Naše hasičky opět vyrazily soutěžit, tentokrát do Sedliště na Memoriál Slávy Horníky. Minulý rok vyhrály, a tak je čekal nelehký úkol v podobě obhajoby titulu.

Ženy soutěžily jen v útoku, který byl ovšem zpestřený zamčenými dveřmi a rourou, kterou musel prolézt levý proud. Hasičky předvedly velice pěkný výkon, který ovšem nestačil na vítězství, a to jen o 7 setin.

Porazili hasiči okrskové soupeře?

Po třetím místě v okrskové soutěži si místní hasiči chtěli spravit chuť v postupové soutěži, která se konala ve Velkém Boru. Minulý rok v Zavlekově v soutěži zazářili a skončili na krásném 7. místě. Proto i letos bylo očekávání veliké.

Po menších komplikací při útoku a po pěkném výkonu na štafetě obsadili muži s časem 130, 99 s celkové 9. místo z 18. družstev a porazili  družstva Olšan a Pačejova ze stejného okrsku.

Budou Kvášňovice Vesnicí roku?

Vesnice roku je soutěž vyhlašovaná Ministerstvem pro místní rozvoj, jejíž cílem je ocenit nejkrásnější obce Česka. Do krajského kola soutěže se v letošním roce přihlásily mezi cca 200 obcemi i Kvášňovice. A v pondělí 5. června do naší obce dorazila krajská soutěžní komise.

Prezentace byli přítomni zastupitelé Kvášňovic včetně starosty Miloslava Stroleného. Společně komisařům představili krásy naší obce, navštívili kostel sv. Bartoloměje a další zajímavá místa. Součástí prezentace bylo představení spolků a promítání videoprezentace.

„Myslím, že se nám podařilo Kvášňovice představit tak, jak je sami vnímáme. Jako krásné klidné místo, kde je radost žít.“ pochvaloval si starosta Strolený po skončení návštěvy. Výsledky krajského kola soutěže budou známy 5. srpna.

Děti si zasportovaly

Oslavy dětského dne se nesly ve sportovním duchu. Pro dvacet dětí připravil spolek Z Kulatesa naboso řadu sportovních disciplín. Děti si mohly vyzkoušet např. chůdy, kroket, tenis nebo skákání v pytli. Po splnění všech úkolů na ně čekala sladká odměna.

Kvášňovičtí hasiči útočili na hattrick

V sobotu 13. května se naši hasiči a hasičky zúčastnili hasičské okrskové soutěže v Pačejově. Oba týmy obhajovali první místa z předešlého roku. Muži dokonce mohli vyhrát potřetí za sebou.

Týden před soutěží se mužům při fotbalovém utkání zranil klíčový muž týmu Daniel Beránek. Tým proto musel pozměnit sestavu v týmu, což se odrazilo na konečném výsledku soutěže. Po štafetě zaostávali jen o 2 sekundy za domácím mužstvem z Pačejova. Po útoku však i přes veškerou snahu a bojovnost skončili naši hasiči jen o 3,33 sekund na 3. místě, za Pačejovem a Olšany.

Ženy se snažily opět překvapit, i když věděly, že se zkušeným týmem z Pačejova to nebudou mít lehké. Se dvěma novými členkami po štafetě zaostávaly jen o 3 sekundy. V útoku ale pačívské ženy zúročily své mnohaleté zkušenosti a svůj náskok podstatně navýšily. Kvášňovické ženy přesto předvedly slušný výkon a skončily na 2. místě.

Májku jsme uhlídali!

V neděli 30. dubna se odehrálo tradiční stavění máje na hřišti. Vše vypuklo před čtvrtou hodinou, kdy se děti pustily do zdobení máje a jejího věnce ozdobnými fáborkami. Po ozdobení stromku došlo k samotnému stavění máje, které se podařilo velmi rychle a bez komplikací. Poté se lidé mohli občerstvit v postaveném stanu, kde místní hasič a hasičky čepovali pivo, opékali klobásy a připravovali burgery.

V půl sedmé bylo vše připraveno na upálení čarodějnice. Všichni se seskupili okolo připravené vatry, a tak mohlo dojít k jejímu zapálení. Upálením čarodějnice jsme ukončili nadvládu zimy a přivítali všichni společně jaro.

Důležitým faktem na této akci bylo, že se podařilo májku přes noc uhlídat!

Celé akce se zúčastnilo mnohem více občanů než v předešlých letech (cca 55 osob).