Čerti vystrašili i dospělé

Mikuláš s čerty a andělem obcházel v úterý podvečer domácnosti. Pokud jste byli po celý rok hodní, dostali jste od něj nadílku.

V předvečer svátku svatého Mikuláše jste mohli  v Kvášňovicích vidět hrůzné čerty, kteří potrestali a vystrašili každého, kdo si to zasloužil. Potkat jste mohli kromě třech čertů a jedné čertice také jednoho anděla a Mikuláše. Ti za přednesenou básničku či písničku obdarovali hodné děti a dospělé sladkostí. Pro ty zlobivější měli čerti připravené uhlí a brambory.

Hasiči spřádali plány na další sezonu

Sbor dobrovolných hasičů Kvášňovice uspořádal v sobotu 2. prosince ukončení hasičské sezony 2017, tzv. dohasnou. Dohasné se zúčastnili převážně hasičky a hasiči, kteří se podíleli na uplynulém ročníku hasičské soutěže.

Nejdříve bylo na programu zhodnocení hasičských výkonů za letošní rok, které sice nebyly tak oslnivé jako v předešlých ročnících, přesto některé výsledky stálo za to vzpomenout.

Tým mužů, který byl po většinu sezony oslaben o jednu z opor – Daniela Beránka, litoval, že se mu nepodařilo zkompletovat hattrick vítězství v okrskové soutěži.

Tématem druhé části večera bylo plánování aktivit v oblasti kultury. Hasiči se shodli na obnovení tradice Masopustu, která se v Kvášňovicích už řadu let nekonala a ve vzpomínkách ji mají už jen pamětníci. Rej masek bude chodit obcí 10. února a každý kdo má zájem, se může do této akce zapojit. Po ukončení průvodu se akce přesune do místní hospůdky, kde bude následovat taneční zábava s kapelou, která bude masky doprovázet celé odpoledne.

Na maškarní zábavu pak naváže tradiční hasičský bál, který se uskuteční 24. února a kde nebude chybět tradiční tombola, dámská volenka a drobné občerstvení.

 

Na návsi se rozzářil vánoční stromeček

Okolo sedmdesáti lidí si nenechalo ujít rozsvícení vánočního stromečku, které se tradičně odehrálo od 17 hodin na kvášňovické návsi.

Příjemný ač mrazivý podvečer zahájil proslovem zastupitel obce Marian Kožnar, který nastínil program akce a po popřání klidně stráveného adventu předal slovo místním hudebnicím. O hudební doprovod a zpěv vánočních písní se postarali sestry Strolených a Pavel Samiec.

Po zazpívání poslední koledy došlo na společné odpočítávání, po kterém se strom za potlesku všech rozsvítil. Nerozzářil se ovšem jen stromeček, ale i oči malých dětí, které se těšily na nadílku od Mikuláše. Po odrecitování básničky nebo zazpívání písničky byly děti obdarovány sladkou odměnou. Plnoletí občané se mohli občerstvit místo sladkostí svařeným vínem nebo horkou medovinou.

V Kvášňovicích se všichni příjemně naladili na adventní atmosféru a rozsvícením stromečku zahájili vánoční program, který bude pokračovat 13. prosince akcí Česko zpívá koledy.

Rozsvícení vánočního stromečku

Více fotografií naleznete v galerii.

Kvášňovice úspěšně zkolaudovali čističku odpadních vod

Úspěšnou kolaudací zakončili v Kvášňovicích největší stavební projekt od roku 1973, kdy byly v obci vybudovány vodovodní rozvody. Tentokrát se občané dočkali potřebné čističky odpadních vod. O jak rozsáhlý projekt šlo, je patrné i z výše nákladů, které byly na stavbu vynaloženy – téměř 14 miliónů korun.

„Samotnou stavbu nám trochu komplikovalo kamenité podloží. Ale po někdy složité komunikaci s úřady v přípravné části, byla skála v zemi ten nejmenší problém,“ říká v nadsázce starosta obce Miloslav Strolený a dodává, že se na úřadech setkal i s několika velice vstřícnými lidmi. Přesto si příprava projektu včetně získání potřebných povolení vyžádala tři roky, takže s výstavbou kanalizační sítě se začalo na podzim 2015.

„Samotná realizace projektu trvala téměř rok, což po většinu doby znamenalo určitá omezení provozu v obci. Musím ale poděkovat jak zaměstnancům společnosti Stavmonta, která výstavbu prováděla, tak zejména našim občanům, kteří skvěle spolupracovali,“ chválí Kvášňováky starosta Strolený.

V říjnu 2016 pak byly stavební práce dokončeny a následně byl spuštěn roční zkušební provoz čističky, který vyvrcholil získáním kolaudačního souhlasu dne 19. 10. 2017

V souvislosti s výstavbou čističky, jejíž náklady téměř z poloviny krylo Ministerstvo zemědělství a podílel se na nich i Plzeňský kraj, došlo v Kvášňovicích také na obnovu pozemních komunikací. „Jsme rádi, že se nám tuto důležitou stavbu v obci podařilo dotáhnout do zdárného konce a věříme, že bude našim občanům dobře a hlavně dlouho sloužit,“ uzavírá starosta.

Obec ožila slavnostmi svatého Bartoloměje

Tradiční pouť svatého Bartoloměje, kterému je zasvěcen zdejší kostel, se rozrostla na třídenní slavnost. Na návštěvníky čekal bohatý program, ze kterého si mohl vybrat každý.

Slavnosti zahájil v pátek koncert sester Strolených a Pavla Samiece, kteří spolu vystupují už osmnáct let a jejichž pouťový koncert je v Kvášňovicích již tradicí. Jejich repertoár se skládá převážně z duchovní hudby.

V sobotu dopoledne se oslavy přesunuly na hřiště, kde místní myslivecké sdružení uspořádalo Dětský den s myslivci. Děti si mohly vyzkoušet střílení na terč, poznávaly paroží nebo zbraně. Po splnění všech disciplín na ně čekala odměna v podobě opečeného vuřta. Večer se pak v hospůdce konala pod záštitou hasičského sboru pouťová zábava. Tradiční akce, na které hrála skupina Dobrý ještěr, přilákala místní i přespolní, kteří se bavili až do pozdních ranních hodin.

Oslavy v neděli vyvrcholily slavnostní poutní mší, celebrovanou pro sedmdesát lidí.

Slavnosti svatého Bartoloměje

Kvášňovice nadějí živého venkova

Naše obec se letos poprvé zapojila do soutěže Vesnice roku vyhlašované Ministerstvem pro místní rozvoj. Vyhlášení vítězů pro Plzeňský kraj proběhlo 5. srpna v obci Břasy, která byla oceněna jako nejlepší ze 24 krajských účastníků.

Kromě hlavní kategorie bylo vyhlášeno i několik kategorií vedlejších. Za nejvýznamnější z nich lze považovat Cenu naděje pro živý venkov, kterou za čilý spolkový a společenský život získala naše obec. Cenu za přítomnosti ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové převzal náš starosta Miloslav Strolený.

,,Této ceny si velmi vážím také proto, že se díky ní naše obec dostala mezi 13 obcí, které se utkají v celorepublikovém kole. Chtěl bych poděkovat všem našim spolkům za skvělou práci, která byla tímto po zásluze oceněna.“ Vyjádřil se po ocenění starosta obce.

Výsledky celostátního kola budou známy do poloviny září.

Kdo vyhrál kvášňovický řízek?

Sobota 15. července patřila v Kvášňovicích tradičnímu nohejbalovému turnaji trojic. Do letošního, již 19. ročníku, turnaje se přihlásilo deset družstev, která spolu sehrála zápasy systémem každý s každým. Po náročném turnaji, kde nohejbalisty čekal nejen souboj se soupeři, ale i s počasím, se vítězem stal tým Hajany. Vítězové získali velký pohár a kvášňovický řízek s bramborovým salátem jako odměnu za výborný výsledek. Na druhém místě skončil tým Hluboká a na třetím místě tým Mrhal.

Oceněni byli ale i další hráči. Nejlepším obranářem se stal Pavel Šavrda, nejlepším hráčem Štěpán Kulhánek, nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Jiří Kopecký (67 let) a nejsympatičtějším hráčem byla zvolena Miroslava Švestková.

I přes nepřízeň počasí se na turnaj přišel podívat hojný počet diváků, kteří mohli sledovat napínavé zápasy. Už teď se dozajista těší na jubilejní 20. ročník soutěže.